Všeobecný článok, Strana 5

Nalaďte sa na snívanie – aké závesy vybrať do spálne?

Nalaďte sa na snívanie – aké závesy vybrať do spálne?

Hoci spálňu využívame najmä na spánok, jej zariadenie netreba podceňovať. Aj pri zaspávaní a zobúdzaní potrebujeme mať okolo seba príjemnú atmosféru. Ako to dosiahnuť? Pomôcť vám môžu aj závesy a záclony. Sú totiž dôležitým estetickým aj funkčným prvkom spálne.


Myslite na svoj biorytmus

Počas spánku samotné okná či výhľad nezohrávajú žiadnu rolu. Avšak, podstatné je množstvo svetla, ktoré sa dostáva do miestnosti po zotmení a pri svitaní. Svetlo totiž ovplyvňuje takzvaný cirkadiálny rytmus – naše biologické hodiny. Ich nastavenie súvisí s produkciou dvoch kľúčových hormónov v našom tele – serotonínu (hormónu šťastia) a melatonínu (hormónu spánku).

Výberom vhodného závesu alebo záclony môžete podporiť správne nastavenie svojho bio rytmu. Napríklad, ak je vaša spálňa otočená do rušnej ulice s výrazným osvetlením, dobrú službu vám urobia zatemňovacie (blackoutové) závesy. Majú podobnú funkciu ako interiérové tienenie – keď sú zastreté, neprepúšťajú dovnútra žiadne svetlo.

Namiesto závesov môžete pokojne zvoliť aj praktickejšiu roletu alebo žalúzie, ktoré prekryjú len samotné okno. Závesy sú vhodné pre tých, ktorí chcú dosiahnuť útulnejšiu atmosféru a dojem mäkkosti. Závesy skrášľujú okná a oživujú farebnú schému spálne, aj keď sú odostreté.

Niektoré závesy – ak sú umiestnené na koľajniciach – sa dajú vybaviť aj automatickým ovládaním. Vtedy ich môžete odsunúť pomocou diaľkového ovládača priamo z postele. Ďalšou alternatívou je časovač. Výhodu má predovšetkým v ranných hodinách, pretože vám závesy odhrnie v presne určenom čase. Jednak nemusíte ihneď po budíku vstávať z postele, jednak je to lepšie kvôli postupnému preberaniu sa zo spánku. Samozrejme, takéto riešenie je finančne náročnejšie.

Psychológia farieb

Pri výbere závesu do spálne v najväčšej miere rozhoduje váš vkus. Uprednostňujete glamour, romantický, škandinávsky, avantgardný alebo iný štýl? Spálňu možno zariadiť v akomkoľvek duchu. Podstatné však je, aby ste volili farebnosť a materiály, ktoré nebudú pôsobiť príliš násilne či agresívne. Mali by vytvárať upokojujúcu a oddychovú atmosféru. Aj z toho dôvodu sú ideálne napríklad pastelové či neutrálne odtiene.

Vedeli ste, že...?
Závesy sa v bežných domácnostiach nepoužívali až do 19. storočia. Dovtedy si ich mohli dovoliť len vysokopostavení ľudia a šľachta. Vynález parného stroja počas viktoriánskej éry však spustil masovú výrobu textílií a spolu s ňou aj rozšírenie závesov do príbytkov strednej triedy. Spočiatku sa používali skôr tmavšie látky, pretože farbený textil bol oveľa drahší. 

 

Silný trojlístok

Modré odtiene v spálni patria dlhodobo k najobľúbenejším, pretože v nás evokujú pokoj, relax a vyrovnanosť. Najlepšie pocity v ľuďoch vyvolávajú tóny bledomodrej či modrosivej. Ďalším spálňovým favoritom je zelená farba, ktorá podporuje meditáciu a uvoľnenie mysle. Psychológovia tvrdia, že tento odtieň človeku podvedome pripomína prostredie lesa. Trojicu uzatvára biela – farba čistoty, ktorá odbúrava stres.

Strieborná vás povzbudí

V aktuálnej farebnej palete sú veľmi obľúbené aj kovové odlesky, najmä strieborné holubičie odtiene. Dobrá správa je, že takéto farby v spálni odporúčajú aj terapeuti. Majú motivačný charakter, takže vás pri vstávaní doslova „nakopnú“ do nového dňa. Príjemným bonusom je ich luxusný nádych.

Romantika v neutrále

Mnohí ľudia sa nazdávajú, že medzi romantickými odtieňmi dominujú napríklad ružová či červená. V skutočnosti sú to neutrálne a prírodné tóny, ktoré v ľuďoch dokážu vzbudiť najintímnejšie pocity. Vysvetlenie je jednoduché. Takéto farby fungujú ako dokonalé nerušivé pozadie. Človek sa v takomto prostredí cíti bezpečne a zároveň trochu bezhranične, takže sa môže maximálne uvoľniť.

S tmavými farbami a vzorkami opatrne

Hoci tmavé odtiene sú stále ojedinelé, stretávame sa s nimi čoraz častejšie, napríklad v industriálne ladených alebo pánskych interiéroch. Ak túžite po tmavých závesoch, dajte radšej na rady skúseného architekta alebo interiérového dizajnéra. Takéto odtiene môžu byť zradné, a to najmä v malých priestoroch.

Podobne treba pristupovať k výberu rozličných vzoriek či motívov. Ak zvolíte nesprávny dezén, môžete sa v spálni cítiť stiesnene. Samozrejme, každý z nás je iný. Keď vás ráno rozveselí práve pohľad na kvetinový záves, nesnažte sa nasilu zariadiť si spálňu inak.

Nechajte si poradiť

Oáza spánku je naším najintímnejším prostredím. Potrebujeme sa tu cítiť bezpečne a uvoľnene. Aj obyčajný záves dokáže ovplyvniť, či budete zaspávať a zobúdzať sa s príjemným pocitom. S výberom ideálneho závesu alebo záclony do vašej spálne vám preto radi pomôžeme.

Aké žalúzie vybrať na veľké okná?

Aké žalúzie vybrať na veľké okná?

Veľké zasklené plochy nepochybne pôsobia efektne a vnášajú do interiéru oveľa viac svetla, keďže maximálne prepájajú interiér s exteriérom. Rovnako však treba rozmýšľať nad spoľahlivým tienením netradičného fasádneho riešenia. Zastrieť početné metre štvorcové si vyžaduje výber správneho tieniaceho systému. Ak uvažujete o žalúziách, tu je niekoľko tipov.


Vonkajšie žalúzie

Z hľadiska ochrany domu pred prehrievaním sú vonkajšie žalúzie určite dobrou voľbou. Akú veľkú plochu však dokážu zatieniť? Z tohto hľadiska sú limitom maximálne rozmery okna. Ak má celkovú plochu viac než 20 metrov štvorcových, je pomerne problematické nielen z hľadiska výroby, ale aj dopravy a osadenia.

Plocha 20 m2 je najväčšia možná výmera, v akej sa dá štandardne vyrobiť vonkajšia žalúzia v jednom kuse. Takéto modely majú maximálne rozmery 5 x 4 m alebo 4 x 5 m. Ak by ste uvažovali nad alternatívou spojenia troch žalúzií v rámci jedného okna, mohli by ste dosiahnuť maximálnu plochu 36 m2. Ako sme však spomenuli na začiatku, výroba okna v takejto veľkosti rozhodne nepatrí medzi štandardné zákazky.

V prípade veľkorozmerných vonkajších žalúzií treba brať do úvahy ich odolnosť voči vetru. Väčšie modely môžu pri silnejších závanoch klepotať.

Ak už máte stanovený rozmer okna, resp. zasklenej plochy, na rad prichádza typ vonkajších žalúzií, kde je rozhodujúci najmä spôsob inštalácie. Z hľadiska celkovej estetiky domu – a predovšetkým pri tienení veľkých plôch – sú najvhodnejší je spôsob montáže do podomietkového boxu. Vtedy je horný nosič žalúzií zabudovaný v obvodovom plášti domu a prakticky neviditeľný. Samozrejme, toto riešenie treba zakresliť už do projektu stavby a zároveň počítať s tým, že celková plocha žalúzií bude väčšia ako je plocha okna.

Ak zvolíte druhé riešenie – montáž žalúzie nad okenný otvor alebo priamo na okno – budete sa musieť zmieriť s tým, že výsledok mierne naruší celistvé línie stavby, pretože tieniaci systém bude vystupovať z fasády. Veľkosť žalúzie je v tomto prípade totožná s plochou okna. Pri inštalácií vonkajších žalúzií priamo na okno si treba uvedomiť, že jej nabaľovaná časť zmenšuje svetlú výšku okna. Pri výške 5 metrov môže box zakryť aj 45 cm samotného okna. Preto je vhodné hľadať taký model vonkajších žalúzií, ktorý má čo najmenší box, napríklad ako žalúzie Noval Z90. Majú nielen veľkú pružnosť, ale aj najväčšiu odolnosť proti vetru a zbalené zaberajú relatívne malú výšku (36 cm).

Interiérové žalúzie

Tento typ tienenia slúži najmä na zatemnenie vnútorných priestorov, prípadne ochranu súkromia v nočných hodinách. Rozhodne nedokáže zabrániť nadbytočným tepelným ziskom v takom rozsahu ako vonkajšie tienenie. Ak vyberáte interiérové žalúzie na veľké okná, rovnako najprv vyriešte spôsob montáže. Existujú typy žalúzií, ktoré sa montujú iba priamo na krídlo okna, iné možno osadiť aj na stenu, do stropu alebo okenného výklenku, čiže špalety. V prípade inštalácie, ktorú riešite inak ako na krídlo okna, musíte rátať s nutnými presahmi, nielen so samotnou výškou a šírkou skla ako pri bežných interiérových žalúziách. Maximálne možné rozmery môže ovplyvniť aj spôsob ovládania – šnúrou, retiazkou, kľukou alebo motorom.

Pri výbere interiérových žalúzií sledujte maximálnu tieniacu plochu, v akej je možné tieniaci prvok vyrobiť so zachovaním jeho garantovaných vlastností. Napríklad, v prípade žalúzií MAX so šírkou lamely 25 mm (vyrába Climax) je to 5,28 m2. Tento model žalúzií môže dosiahnuť maximálnu šírku 220 cm a maximálnu výšku 240 cm. Dobrou voľbou sú takisto žalúzie INT (takisto vyrába Climax), ktoré sú špeciálne navrhnuté a skonštruované tak, aby dokázali zatieniť aj veľké plochy interiéru, napríklad v kancelárskych budovách. Pri šírke lamely 50 mm a ovládaní motorom môžu dosiahnuť maximálnu tieniacu plochu až 9 m2 – s krajnou šírkou 350 cm alebo maximálnou výškou 400 cm.

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek typ žalúzií či tieniaceho systému, nechajte si poradiť od odborníkov. Zodpovedia vaše ďalšie otázky a ochotne pomôžu s vaším konkrétnym dopytom.

Ako do architektúry domu zakomponovať slnolamy?

Ako do architektúry domu zakomponovať slnolamy?

Slnolamy sa spočiatku objavovali hlavne na verejných budovách, dnes ich však nájdeme aj na rodinných domoch. Okrem toho, že pozitívne ovplyvňujú klímu v interiéri, sú aj zaujímavým dizajnovým prvkom. Poradíme vám, ako ich vhodne zakomponovať do architektúry vášho domu.


Ak hľadáte imidžové tienenie, ktoré funguje a reguluje intenzitu svetla v interiéri, slnolamy sú tou správnou voľbou. Charakterizuje ich pevná konštrukcia osadená na fasádu, zväčša pred okná. Vyrábajú sa v rôznych farebných variantoch a povrchových úpravách, takže nie je problémom zakomponovať ich do architektúry vášho domu. Pri ich návrhu treba zohľadniť proporcie objektu aj to, pod kým uhlom dopadajú na fasádu slnečné lúče (hlavne v prípade fixných typov). Slnolamy sú stabilne nainštalovaným prvkom a ich lamely môžu byť fixné alebo naklápateľné. Pre individuálnych staviteľov sú určené hlavne posuvné slnolamy, ktoré ponúkajú variabilitu materiálov aj farieb.

Slnolamy uzatvoria terasu aj pergolu

Posuvné slnolamy fungujú ako pohyblivé tieniace panely, štandardne sa používajú aj na uzavretie terasy alebo pergoly. Skladajú sa z pevného hliníkové rámu a sekvencie panelov, ktoré sa posúvajú po koľajničkách v závesnom systéme. Odsúvajú sa manuálne, môžete ich však ovládať i motoricky.

Rozmer jednotlivých panelov závisí od výplne, rozhodnúť sa môžete pre hliník alebo drevo. Hliník je na rozdiel od dreva bezdúdržbový materiál, ktorý netreba ošetrovať. Pretože slnolamy sú sami osebe finančne nákladnejším riešením, mnoho zákazníkov si vyberá práve lacnejší hliníkový variant.

Aby fasáda ladila

V prípade dreva je príprava samotného panelu náročnejšia, rovnako aj spôsob uchytenia lamely je iný – kým hliník sa skrutkuje z bočných strán, drevo sa navlieka cez bočný profil. Na výber máte z dvoch typov dreva – smrekovec a cedrové drevo, ktoré môžu byť dodané ako lakované drevo, prípadne v surovom stave pripravené na morenie do vami zvoleného odtieňa. Náterom a olejovaním tak môžete dosiahnuť odtieň čo najpodobnejší odtieňu vašich drevených a drevohliníkových okien alebo vstupných dverí.

Zložitejšie rekonštrukcie

Z architektonického hľadiska sú zaujímavé aj fixné hliníkové lamely belgického výrobcu v dekore dreva – ich obvodový rám je nastriekaný RAL farbami a ich výplň tvorí imitácia dreva. Závesný systém slnolamov je možné domontovať aj na hotovú fasádu, ideálne však je, ak o tomto type tienenia rozmýšľate ešte v štádiu projektu vášho domu. Samotné panely totiž niečo vážia a do úvahy treba brať aj hrúbku kotvenia, zateplenie fasády, konzoly a podobne. V prípade slnolamov na rekonštruovaných budovách musíte počítať so zložitejším kotvením do fasády, avšak aj v tomto prípade je možné tešiť sa v spolupráci s odborníkmi zo zaujímavého architektonického prvku.

Otváravé okenice

Možnosť regulovať tok svetla do interiéru prinášajú aj otváravé slnolamy s naklápacími lamelami. Posuvné alebo otváravé varianty označujeme aj ako okenice. Môžete ich zakomponovať do fasády alebo inštalovať ako samostatný architektonický prvok.

Mobilné okenice a posuvné slnolamy efektne dotvárajú vzhľad budovy a zároveň nerušia výhľad z nej do okolia. Keďže sa vyrábajú na mieru, dokonale zapadnú do architektúry vášho domu a sú vhodným estetickým riešením, ktoré nahrádza individuálne tienenie každého okna samostatne.

Na čo myslieť pred výstavbou pergoly?

Na čo myslieť pred výstavbou pergoly?

Pergola má pomerne jednoduché konštrukčné riešenie, takže ju možno ľahko vybudovať nad akoukoľvek spevnenou plochou pri vašom dome. Avšak, aj tu treba už dopredu myslieť na rôzne konštrukčné detaily. Ich dodatočné riešenie môže byť komplikovanejšie i finančne náročnejšie.


Pergoly, resp. nosné stĺpy pergol musia mať pevný podklad na kotvenie. Ten je ideálne vybudovať už v čase výstavby rodinného domu. Niektoré pergoly bývajú ukotvené iba v zemi, iné možno upevniť k podlahe aj k fasádu domu (pomocou konzol), prípadne k inej nosnej konštrukcii. Nezabudnite si preto preveriť, aký spôsob uchytenia vyžaduje typ pergoly, ktorý ste si vybrali. Na kotvenie stĺpov sa využívajú zemné skrutky alebo nerezové pätky, ukotvené do betónového základu.

Myslite na odvodnenie

Dôležité je mať pripravený aj systém pre odtok vody, čiže žľab a dažďový zvod. V konštrukcii mnohých modelov už býva zabudovaný, napríklad ako integrovaná časť zvislých nosných profilov, vďaka čomu nenarušuje estetický vzhľad pergoly. Pergoly sú dostupné vo vyhotovení so sklonom, kde sa voda zozbiera do žľabu v prednej časti a následne je cez stĺpy zvedená na trávnik, terasu alebo do daždovej kanalizácie. Existuje však aj vyhotovenie bez sklonu, kde látka tvorí baldachýny a voda voľne padá cez bočné okraje (vľavo, vpravo alebo na obe strany).

Plánujete použiť okenice či sklené výplne?

Spádovanie terasy vám môže situáciu skomplikovať napríklad vtedy, ak chcete pergolu opatriť rôznymi doplnkovými prvkami, napríklad posuvnými okenicami, screenovými roletami, sklenými alebo transparentnými výplňami. Posuvné súčasti vyžadujú zapustenie vodiacich líšt v podlahe tak, aby pre používateľa nepredstavovali prekážku, a teda aby o ne pri prechode nezakopával. Spádovanie nesmie byť prekážkou ani v prípade screenových roliet, ktoré musia doliehať k podlahe rovnomerne na všetkých miestach. V prípade niektorých typov roliet možno tento problém eliminovať špeciálnym spodným profilom, ktorý dokáže vykompenzovať sklon terasy až do 5 - 6 cm.

Elektroinštaláciu riešte vopred

Špeciálne požiadavky bude mať výstavba pergoly aj vtedy, ak plánujete využívať na terase osvetlenie či rôzne ďalšie prvky, ktoré vyžadujú zavedenie elektroinštalácie aj do exteriéru, napríklad reproduktory či ohrievače. Je dobré, ak tieto požiadavky zadávate už pri samotnom projektovaní domu, niektoré elektrické zariadenia totiž môžu mať vyšší elektrický odber. Výhodou je, že mnohé typy pergol už ponúkajú zabudovaný osvetľovací systém, výber a spôsob upevnenia osvetľovacích prvkov preto nemusíte riešiť dodatočne.

Aké výhody majú screenové rolety?

Aké výhody majú screenové rolety?

Existuje niekoľko typov exteriérového tienenia pre rodinné domy. K najobľúbenejším patria napríklad vonkajšie žalúzie. Počuli ste však už o screenových roletách? V porovnaní so žalúziami majú množstvo predností, vďaka ktorým sa oplatí uvažovať nad takýmto systémom tienenia.


Screenové rolety sa donedávna využívali najmä na veľkých zasklených fasádach komerčných priestorov. V súčasnosti si však získavajú priaznivcov aj medzi majiteľmi rodinných domov. Treba si uvedomiť, že výška investície je v prípade screenových roliet väčšia ako pri exteriérových žalúziách. Na druhej strane však ponúkajú nezanedbateľné výhody aj možnosť pohrať sa s estetickým stvárnením domu. Medzi prednosti screenov patrí napríklad možnosť prekryť aj veľké zasklené plochy či väčšia odolnosť voči vetru. Na rozdiel od vonkajších žalúzií vás pri väčších poryvoch nebude rušiť prípadný klepot lamiel.

Aké typy screenov poznáme?

  • Screen upevnený na pozičné háčiky – najlacnejšia trieda jednoduchých screenových roliet, ktorá je ovládaná mechanicky. Keďže látka takejto rolety je prichytená háčikmi, nie je natoľko odolná voči vetru ako vyššie triedy screenov.
  • Screen vedený lankom – používa sa zriedkavejšie. Zákazníci volia tento typ screenov najmä vtedy, ak nemajú možnosť ukotviť na okno vodiace lišty. Keďže lanká majú určitú rozťažnosť, screeny si vyžadujú aj častejšiu údržbu.
  • Screen s vodiacimi lištami – z hľadiska celkového komfortu je tento typ výrobku lepší než screen vedený lankom, vodiace lišty však nemusia byť vyhovujúce z hľadiska celkovej estetiky okien. Výhodou je, že tieto screenové rolety možno zhotoviť aj v neštandardne veľkej výške.
  • Screen so zipovým vyhotovením vodiacich líšt – vo vodiacej lište má po celej výške umiestnené puzdro s drážkou, z ktorej látka nemôže tak ľahko vyskočiť. Vďaka tomu je tento typ screenu najodolnejší voči vetru. Screen so zipom je ideálny aj na rohové okná s bezrámovým zasklením.

Viditeľní zvnútra, neviditeľní zvonka

Screenové rolety zachovávajú súkromie obyvateľov, lebo bránia pohľadom zvonka. Zároveň však ponúkajú potrebné presvetlenie interiéru a nerušený výhľad von. Ideálne množstvo svetla vnútri môžete dosiahnuť správnym výberom látky. Screeny však treba nutne kombinovať s iným zatemňovacím prvkom, napríklad s vnútornými žalúziami alebo aspoň so záclonami. Večer už totiž súkromie obyvateľov nechránia, pretože prepúšťajú svetlo z interiéru. Samozrejme, aj tu existuje výnimka - screeny od firmy Renson, ktoré majú na exteriérovej strane boxu umiestnený LED pás. Ten osvecuje látku a vytvára svetelné podmienky, vďaka ktorým bráni priehľadnosti materiálu.

Akú látku vybrať?

Screeny sa vyrábajú zo špeciálnej perforovanej látky. Od hustoty perforácií v tkanine potom závisí aj priehľadnosť screenu, čiže aj množstvo svetla v interiéri. Niektoré typy látok prepúšťajú viac slnečných lúčov, v ponuke sú však aj textílie typu „blackout“, ktoré miestnosť úplne zatemnia. Zatiaľ čo na južné okná sa oplatí použiť látku s redšou hustotou otvorov, v kúpeľniach sú zasa vítané blackout modely.

Vonkajšia strana screenov môže byť vyhotovená vo farbe, ktorá ladí s architektúrou domu, zatiaľ čo zvnútra budú pôsobiť neutrálne. Zvonku môžu zároveň všetky screeny na dome pôsobiť úplne rovnako bez ohľadu na to, akú hustotu perforácií ste zvolili v jednotlivých priestoroch. 

Už pri výbere screenov treba dobre zvážiť typ látky, aby boli v miestnosti vzhľadom na denný režim obyvateľov vyhovujúce svetelné podmienky. Pomerne obľúbená je napríklad textília Copaco Serge 600. Keďže má oveľa viac perforácií, dovnútra domu prestúpi väčší podiel svetla. Ideálna môže byť napríklad do detskej izby. Štruktúra látky umožňuje aj ľahkú údržbu a zabraňuje primŕzaniu screenu v zimnom období.

Úspora priestoru

Screeny sa dajú inštalovať takmer všade, a to za predpokladu, že v okne nie sú žiadne prekážky. Dávajte si však pozor, aby ste screen určený na okno nenainštalovali do pergoly. Tie totiž musia byť ešte odolnejšie voči vetru, keďže sú umiestnené voľne v priestore. Manuálne ovládaný screen sa vyrába do maximálnej šírky dva metre. Ak sú rozmery okna väčšie, musí byť screenová roleta ovládaná elektricky. Veľkým plusom je na druhej strane úspora miesta. Screeny majú v porovnaní s vonkajšími žalúziami oveľa menší box. Vďaka tom neoberajú obyvateľov o prísun denného svetla a ľahko sa inštalujú aj dodatočne.

Ochránia pred slnkom aj dažďom – nepremokavé slnečné plachty

Ochránia pred slnkom aj dažďom – nepremokavé slnečné plachty

Slnečné plachty sú spoľahlivou ochranou pred slnkom nielen v horúcich letných dňoch, ale využijete ich od jari až do jesene. Môžete sa však na ne spoľahnúť aj v prípade dažďa?


Slnečné plachty slúžia ako ochrana pred slnečným žiarením a jeho neoddeliteľnou zložkou – nebezpečným UV žiarením. Vďaka nim si vytvoríte tieň presne tam, kde potrebujete. Môžete ich inštalovať ako samostatne stojace kdekoľvek v záhrade, alebo sa stanú súčasťou stavby domu či terasy. Všetky tieniace plachty môžete výškovo regulovať a zmeniť ich sklon. Plachty s motorickým rolovaním sú obohatené o systém „glinding rail“, vďaka ktorému je sklon plachty variabilný. Jednoducho tak prispôsobíte tieň k polohe slnka tým, že pohybujete krídlom tieniacej plachty.

Technológie v službách dizajnu

Slnečné plachty majú minimálne nároky na údržbu a obsluhu a vďaka kvalitným materiálom sú ideálne pre dlhodobé vonkajšie inštalácie. Slnečné plachty Soliday od rakúskeho výrobcu sú vyrobené z kvalitných látok. Pri strihaní hi-endovej tkaniny výrobca používa modernú laserovú technológiu, ktorá zaručí dokonalé okraje plachtoviny. Textilné plachty sú šité s vysokou pevnosťou, zdvojené vodotesné švy zabezpečujú odolnosť a štvorvrstvové vystuženie rohov plachty zaručí spoľahlivosť aj v horších poveternostných podmienkach.

Ukrytý pred slnkom aj nepriazňou počasia

Za dlhodobou životnosťou slnečnej plachty treba hľadať tkaniny odolné voči UV žiareniu aj vode. Slnečná plachta je tak zároveň slnečníkom aj dáždnikom v jednom. Ochráni vás pred dažďovými kvapkami, hoci nikdy v búrke nenahradí pevnú strechu. Slnečná plachta vydrží aj extrémne zaťaženie a vietor v poryvoch 50 km/h, aj keď častejšie používanie v takýchto podmienkach sa neodporúča a mohlo by viesť k deformácii látky a lán. Značka Soliday má v ponuke trvácne tkaniny Austrosail NANO, PES, ACRYL a CONCEPT, ktoré poskytujú vysokú UV ochranu a zároveň sa spod nich nemusíte utekať ukryť pred dažďom do interiéru.

Austrosail NANO

Vysokokvalitná nepriehľadná látka z polyesteru má hladkú štruktúru a inovatívnu samočistiacu povrchovú úpravu. Vďaka nano úprave odpudzuje vodu, takže v daždi ste pod ňou ukrytý ako pod vodotesným dáždnikom (je potrebné dodržať určitý sklon plachty pre odtok vody). Je takmer 100-percentne nepriepustná voči dažďu a poskytuje UV ochranu až do 50+.

Austrosail PES

Nepriehľadná tkanina s uzatvorenou štruktúrou je vyrobená z polyesteru so špeciálnym povrchovým náterom, čo zaručuje vodoodpudivý povrch. O dlhodobú životnosť sa postarajú vlastnosti ako úprava proti plesniam, UV ochrana až do 80+ a odolnosťou voči vetru. Funguje súčasne ako ochrana pred slnkom aj dažďom.

Austrosail ACRYL

Robustná akrylová tkanina patrí síce k látkam s vysokou pevnosťou a vyššou gramážou, má však výborné úžitkové vlastnosti. Je nepriehľadná, odpudzuje vodu aj prach a poskytuje UV ochranu až do 80+.  Mimoriadne pevná látka má zároveň povrch ošetrený proti tvorbe plesní. Je obľúbená aj vďaka dobrému pomeru cena/výkon.

Austrosail CONCEPT

Odolná outdoorová látka vyrobená z vlákien Satura Max sa vyznačuje priedušnosťou a odolnosťou voči vode. Ľahko sa čistí, pretože odpudzuje prach a nekrčí sa. Je nepriehľadná, takže poskytuje dokonalú ochranu pred slnečnými lúčmi. 

Ak hľadáte inovatívne tienenie do každého počasia, ideálnou voľbou pre vás budú slnečné plachty, ktoré spájajú štýlovosť s modernými riešeniami a technologickými novinkami.

Čo si treba ujasniť pred výberom markízy?

Čo si treba ujasniť pred výberom markízy?

Letné dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Plánujete naplno využiť svoju terasu? Potom sa určite nechcete vystavovať priamemu slnku. Ak hľadáte tieniaci systém, ktorý ľahko namontujete nad terasu a ktorý výrazne nezmení vzhľad vášho domu, zvoľte určite markízu. Poradíme vám, aké ďalšie otázky je dôležité zodpovedať ešte pred jej výberom.


Hľadáte flexibilné riešenie?

Markízy majú v porovnaní s inými typmi tienenia množstvo výhod aj nevýhod. Samozrejme, všetko závisí aj od toho, aký typ markízy si vyberiete. Tento spôsob tienenia si vyberajú najmä tí používatelia, ktorí nechcú pristupovať k budovaniu trvalej konštrukcie ako v prípade pergol.

Vopred si ujasnite, čo od tienenia očakávate. Chcete ho využívať len občas? Plánujete vo svojej exteriérovej „obývačke“ tráviť dni či večery od skorej jari až do neskorej jesene? V tom prípade budete potrebovať systém, ktorý ochráni nielen vás, ale aj váš čalúnený záhradný nábytok. Zatiaľ čo pergola umožňuje dlhodobé využívanie vonkajších priestorov, markíza je vhodná iba na prechodné potreby počas jarnej a letnej sezóny.

Keď sa na terase práve nezdržiavate, markízu jednoducho vytiahnete hore. Navyše, na rozdiel od pergoly nemá predné stojky (stĺpy), vďaka čomu umožňuje aj lepší kontakt s okolitým prostredím. Ďalšou z nesporných výhod markíz je aj to, že dokážu bez problémov prekryť veľké plochy, trebárs reštauračné terasy. Ideálna je však aj pre malé priestory, ako sú terasy či lodžie.

Koľko mienite investovať?

Menšie plochy ľahko prekryjete markízami triedy Economy. Sú totiž dimenzované práve na neveľké plochy do šírky 5 metrov s výsuvom 3 metre. Majú výborný pomer ceny a výkonu. Patria k najobľúbenejším, aj preto ponúkajú najväčšiu paletu farebných vyhotovení. Nemajú však žiadne prídavné prvky.

Markízy strednej triedy už dokážu prekryť väčšie plochy a majú aj prídavné funkcie, napríklad naklápanie pomocou kľuky. Takisto je možné doplniť markízu aj o predný výsuvný volán ovládaný kľukou. Súčasťou tejto kategórie sú tiež prekrížené ramená, ktoré umožňujú väčší výsuv markízy.

Ak sa nebojíte investovať do top riešenia, môžete si vybrať markízu, ktorá má aj motorom ovládaný predný výsuvný volán. Markízy najvyššej triedy možno naklápať motoricky pomocou diaľkového ovládača. Sú odolnejšie voči vetru a obsahujú rozličné prídavné prvky, napríklad integrované svetlá v ramenách. Vybavením sa preto najviac približujú k pergolám. Na rozdiel od predchádzajúcich tried sa na ne vzťahuje až 7-ročná záruka.

Kde má byť markíza umiestnená?

Okrem samotného účelu tienenia je dobré zamyslieť sa nad tým, aký priestor bude markíza chrániť. Niekedy je totiž ideálnym riešením práve pre menší balkón bez zastrešenia, v inom prípade môže ísť o tienenie terasy pri dome. Markíza môže slúžiť ako príležitostné tienenie doplnkovej terasy, ktorú využívate trebárs popoludní. Takto sa ochránite pred zapadajúcim slnkom a zároveň ušetríte financie na vybudovanie pergoly.

Markízu je najlepšie inštalovať do boxu, v ktorom môžete nechať tienenie aj zazimovať. Markíza bude takto spoľahlivo chránená pred vlhkom a mrazom. Takto zároveň predĺžite životnosť výrobku.

Pri umiestnení je dôležité myslieť na vyhovujúcu kotviacu výšku, pretože markíza sa vyťahuje v sklone. Tu platí – čím je sklon šikmejší, tým lepší tieň vytvára. Markíza musí byť umiestnená dostatočne vysoko. Vhodná je napríklad výška 3 metre pri sklone 15 stupňov (kvôli stekaniu prípadného dažďa). Popod vytiahnutý predný profil by mal pohodlne prejsť dospelý človek. Ak si vyberáte markízu s predným volánom, myslite na rezervu, pretože predný profil bude umiestnený ešte nižšie.

Potrebujete ochranu pred dažďom a vetrom?

Ak sa snažíte vybrať si tienenie, ktoré znesie aj vrtochy počasia, potom zvoľte radšej pergolu. Najkvalitnejšie typy markíz síce dokážu odolávať vetru do určitej rýchlosti, avšak, ich odolnosť je výrazne obmedzená. Látka markízy je síce impregnovaná, ale markíza zvládne len ľahký dážď či poprchávanie, nedokáže odolávať väčšiemu tlaku vody. Zapamätajte si, že markíza nie je konštrukčne riešená na prívalové dažde ani silný vietor. Ten ju môže podfúknuť a polámať jej ramená.

Ľahký dážď nemusí byť zlý, z markízy vám pomôže zmyť špinu a prach. Vlhkú markízu však zakaždým nechajte najprv vo vysunutej polohe dobre vysušiť, až potom ju vytiahnite späť do boxu. Ak by ste to neurobili, mohla by navlhnúť a vytvorili by sa na nej plesňové výkvety.

Dnešné technológie umožňujú sledovať výkyvy počasia a špeciálne senzory reagujú na silu a intenzitu vetra. Keď sa podmienky vonku zhoršia, senzory vyšlú signál a markíza sa automaticky stiahne. Aj keď máte markízu opatrenú inteligentnou technológiou a elektrickým motorom, mali by sme ju stiahnuť vždy vtedy, keď nie ste doma. Takto najľahšie predídete možnému poškodeniu.

5 tipov, ako zabránite hmyzu preniknúť dovnútra

5 tipov, ako zabránite hmyzu preniknúť dovnútra

Určite už nejeden z nás zažil chvíle, keď sa snažil z interiéru vyhnať otravné muchy, dotieravé komáre či bzučiacu včelu. Najmä komáre nám zvyknú svojimi štípancami poriadne znepríjemniť život. Dobrá správa je, že pred hmyzom sa môžete brániť, a to rozličnými spôsobmi. Ideálne je staviť na nasledujúce rady a zásady, vďaka ktorým nebudete musieť použiť jediný chemický prípravok na likvidáciu hmyzu.


1. Kľúčové sú okná a dvere

Základom je nedovoliť nečakaným „návštevníkom“, aby vôbec prekročili prach interiéru. Z tohto hľadiska najlepšie fungujú siete proti hmyzu. Niektoré z nich majú dokonca takú hustú sieťovinu, že zastavia aj peľové čiastočky. Vďaka tomu môžu byť veľkou pomocou pre alergikov. Ak si potrpíte na závan čerstvého vzduchu, vďaka sieťam si ho môžete bez obáv vychutnávať celý deň. Sú ideálne aj pre zábudlivcov, ktorí neraz nechajú okná otvorené dokorán. Samozrejme, treba si vedieť vybrať správnu sieť proti hmyzu.

V prvom rade treba zvážiť, koľko mienite do riešenia investovať, akú veľkosť či aký typ okien alebo dverí má sieť chrániť. Nie je na škodu premyslieť si umiestnenie siete už v štádiu samotného projektu, vďaka čomu sa vyhnete rôznym stavebno-technickým komplikáciám či predraženiu riešenia. Môže sa totiž stať, že osadenie okna alebo zasklenej plochy nevytvára montážny priestor pre samotnú sieťku. S problémami sa zvyknú zákazníci stretnúť aj vtedy, ak už majú na oknách namontované exteriérové tienenie.

Pri výbere siete proti hmyzu myslite aj na možnosť ľahkej manipulácie, jednoduchej údržby či skladania siete, ak ju chcete v chladnom období demontovať. Existujú totiž siete, ktoré kedykoľvek ľahko na okno osadíte, ale aj siete montované napevno. S tými treba počítať výlučne na takých miestach, ku ktorým máte dobrý a bezpečný prístup. Samozrejme, sieťou proti hmyzu môžete opatriť aj strešné okná.

Výber samotného produktu môže ovplyvniť aj fakt, či máte doma malé deti alebo zvieracích maznáčikov. Majitelia v tomto prípade kladú dôraz na bezpečnosť i zvýšenú odolnosť siete proti hmyzu pri častej manipulácii. A tak sa môže stať, že pre HS portál si namiesto posuvnej siete, ktorá je v tomto prípade ideálna, vyberiete klasickú otváraciu sieť proti hmyzu. Tá býva vybavená silnejšou sieťovinou a zospodu okopovou lištou.

2. Pozor na zradné húštiny

Riziko zvýšeného výskytu hmyzu znížite aj tak, že z bezprostredného okolia okien či vstupných dverí odstránite bujnú vegetáciu či vodné prvky, napríklad misky na vodu pre štvornohých miláčikov položené na terase. Takéto miesta sú totiž pozvánkou pre lietajúci aj lezúci hmyz, ktorý miluje vlhké prostredie a porasty, poskytujúce ideálny úkryt. Ak si však neviete predstaviť okná bez kvetín a zelene, skúste vyberať také druhy, ktoré väčšinu hmyzu odpudzujú.

3. Vyskúšajte ľudové triky

Keď sme už spomenuli flóru, medzi kvetinami existujú prírodné „odpudzovače“, ktoré vás pred dotieravou návštevou ľahko ochránia. Azda najznámejšie prírodné repelenty sú levandule či muškáty, pomôcť však môžu aj klinčeky či niektoré bylinky, ktoré majú silnú arómu – napríklad medovka, mäta alebo petržlenová vňať. Môžete ich umiestniť do interiéru alebo na balkón či terasu. Citrusy, predovšetkým citróny, budú spoľahlivým pomocníkom v boji proti hmyzu. Môžete nimi dokonca natrieť plochy medzi interiérom a exteriérom, trebárs rámy balkónových dverí. Používať však môžete aj olejové esencie.

4. Udržujte dom v čistote

Špina a rôzne pachy sú pre hmyz, najmä muchy, nesmierne príťažlivé a lákajú ich dovnútra. Pravidelne vysypávajte smetný kôš, obzvlášť, ak v ňom skončili zvyšky potravín. Ideálne je, ak ho budete zakrývať vekom. Povysávajte a pozbierajte omrvinky z kuchynskej linky a očistite aj odtok v dreze. A, samozrejme, nerobte zo svoje domácnosti „bufet“ pre všetky lezúce aj lietajúce potvorky. Nenechávajte potraviny voľne položené na stole či na linke, ale skladujte ich v uzatvárateľných nádobách. Čerstvé ovocie, ktoré vystavujete ako „dekoračný kúsok“, zjedzte skôr, než na teple a vzduchu podľahne skaze, alebo začne lákať drobných stravníkov.

5. Ultrazvukové odpudzovače

Ide o zariadenia, ktoré fungujú na princípe šírenia ultrazvukových vĺn. Na určitej frekvencii teda vytvárajú zvuky nepríjemné pre hmyz. Pre človeka či domáce zvieratá však nepredstavujú riziko. Hlavnou výhodou takýchto odpudzovačov je, že domácnosť zbytočne nezaťažujú chémiou či rozličnými pesticídmi. Pritom ich stačí zapojiť do elektrickej zásuvky.

Ako zamerať a ako namontovať žalúzie na plastové okná?

Ako zamerať a ako namontovať žalúzie na plastové okná?

Výber interiérových žalúzií najčastejšie prebieha spolu s voľbou okenného systému. Niekedy je však potrebné vybaviť okná tieniacim systémom dodatočne. Ľudia často riešia montáž interiérových žalúzií vtedy, ak chcú vymeniť starší opotrebovaný typ výrobku za novší. Nezriedka sa tiež stáva, že do predajne prídu s cieľom kúpiť si úplne iný typ tienenia. Kvôli nižšej cene však nakoniec zvolia interiérové žalúzie. Ako ich teda zmerať a namontovať?


Ak si vyberáte interiérové žalúzie, nemyslite iba na cenu. Dôležité je, čo od tohto výrobku očakávate. Existujú totiž rôzne typy žalúzií. Na trhu sú klasické modely s pevnou hornou lištou, napríklad žalúzie IDS alebo MAX, ktoré zabezpečia štandardné potreby bežného používateľa, čiže jednoduché tienenie v interiéri či ochranu pred pohľadmi zvonku.

Drahšie modely pre náročnejších

Dostupné sú však aj žalúzie, ktoré spájajú výhody štandardných žalúzií a plissé roliet. V hornom profile majú rukoväť, pomocou ktorej ho možno posúvať smerom nadol a zastaviť v ktorejkoľvek polohe. Podobne sa dá ovládať aj spodný profil. Množstvo svetla tak môžete regulovať zhora aj zdola. Lamely sa pritom dajú pohodlne naklápať. Ak chcete mať v interiéri po odklopení tieniaceho systému viac svetla, zvoľte žalúzie, v ktorých sa pri naklápaní automaticky spoja dve lamely do seba. Opticky tak vznikne redší raster lamiel a vy si môžete užívať lepší výhľad.

Klasika vo vyššom štandarde

Pre zástancov klasiky, ktorí hľadajú kvalitu za rozumnú cenu, sú ideálne interiérové žalúzie MAX. Naproti ostatným štandardným modelom sú dimenzované na väčší počet cyklov vytiahnutie/stiahnutie. Vďaka modernizovanému prevodovému systému dokážu ľahko ovládať aj väčšie rozmery.  Horný nosník je zakrytý elegantnou krycou lištou po celej dĺžke.  Žalúzia sa pritom montuje priamo do zasklievacej lišty, vďaka čomu montáž nezasahuje do samotného okna. Ovládanie je spoľahlivejšie, pretože retiazka sa navíja priamo z prevodovky. Tento model zároveň ponúka širokú škálu farebných odtieňov pre lišty aj samotné lamely.

Farba a vyhotovenie

K najčastejším farebným riešeniam, ktoré volia zákazníci, patria vyhotovenia v bielej alebo v striebornej. Pôsobia neutrálne a dajú sa bez problémov zladiť s interiérom. Samozrejme, zvoliť môžete aj iný farebný variant. V tom prípade si však radšej zapožičajte vzorkovnicu lamiel, ktorú si môžete doma v pokoji prezrieť a prirovnať k stenám či k nábytku. Často sa stáva, že na začiatku zákazníci uvažujú nad neštandardným odtieňom lamiel, po odskúšaní vzoriek sa však nakoniec aj tak rozhodnú pre základnú farbu.

Okrem farby sa zaujímajte o to, ako je žalúzia vyrobená, či ako bude namontovaná. Detaily, ako správne naklápanie lamiel či presné doliehanie spodnej lišty žalúzií, ovplyvnia svetelné podmienky a celkový dojem viac než samotné farebné riešenie výrobku. Kvôli komfortu pri ovládaní sa zaujímajte aj o to, či majú žalúzie tichý chod a spoľahlivú mechaniku.

Odborne či vlastnoručne?

Montáž štandardného modelu žalúzií je maximálne jednoduchá. Ak ste trochu zruční, nebude pre vás problém postarať sa o realizáciu vo vlastnej réžii. Na druhej strane, výhodou odborníka je dlhoročná prax. Je vyškolený na montáž žalúzií, vďaka čomu ich osadí oveľa rýchlejšie a ľahšie, prípadne vám vysvetlí, ako sa o žalúzie starať a ako s nimi zaobchádzať. V prípade nejakého poškodenia, ktoré nezavinil zákazník, sa možno na daného technika znova obrátiť.

Ako správne zmerať klasické žalúzie?

  1. V prípade interiérových žalúzií je dôležitý rozmer skla, nie rozmer okenného rámu.
  2. Najskôr zmerajte okno v šírke, a to od tesnenia po tesnenie – ideálne aspoň na troch rôznych miestach, pričom uvediete tú najmenšiu hodnotu. Plast totiž pracuje, môže sa teda stať, že šírka okna bude v rôznych miestach odlišná.
  3. Zo šírky potom odpočítajte približne 2 mm. Predídete tak tomu, aby sa žalúzie pri vyťahovaní a sťahovaní zachytávali o tesniacu lištu a spôsobovali problémy pri manipulácii.
  4. Pri meraní výšky berte do úvahy rozmer skla aj s tesnením. Je totiž lepšie, ak je žalúzia o pár milimetrov vyššia než samotné okno a bude lepšie doliehať k spodnej zasklievacej lište.
  5. Ak je zasklievacia lišta užšia, vkladajú sa do tienenia dištančné podložky. Väčšinou nie sú nutné, v prípade potreby sa dajú objednať aj namontovať dodatočne.

Na záver

Interiérové žalúzie možno namontovať takmer na všetky, aj rôzne atypické okná, pokiaľ majú tvar obdĺžnika alebo trojuholníka, a nie sú riešené ako oblúkové. V tom prípade treba uvažovať nad úplne iným typom tienenia.

Chráňte sa pred slnkom na záhrade. Pomôžu vám slnečné plachty

Chráňte sa pred slnkom na záhrade. Pomôžu vám slnečné plachty

Leto sa neodmysliteľne spája so slnkom, ale aj s nebezpečným ultrafialovým žiarením. Ak sa mu vystavujete príliš dlho, riskujete nielen úpal a prípadnú nevoľnosť, ale aj spálenie pokožky, rýchlejšie starnutie či zvýšené nebezpečenstvo rakoviny kože. Slnečné lúče preto nepodceňujte a radšej sa počas horúčav pred nimi chráňte.


Pravidlo č. 1 – Nezabudnite na krém

K základnej ochrane patrí zdržiavať sa na priamom slnku čo najmenej, najmä okolo poludnia. Vonku treba používať krém s primeraným ochranným faktorom, ktorý obmedzuje pôsobenia UVA aj UVB lúčov. Faktor vyberajte podľa fototypu vašej pokožky, ale aj podnebného pásma. Citlivé časti tváre spravidla potrebujú vyšší ochranný faktor.

Krém nanášajte na pokožku aspoň polhodinu predtým, ako pôjdete na slnko. Ak sa medzitým budete kúpať, po osušení sa natrite znova. Vodoodolný krém totiž neznamená, že sa vo vode nezmyje. Dokáže však krátkodobo zachovať ochranu pred ultrafialovým žiarením aj vo vlhkom prostredí.

Pravidlo č. 2 – Chráňte sa zvnútra

Čo to znamená? Naše telo reaguje na teplo veľmi citlivo. Obzvlášť sa to prejavuje u malých detí. V letných horúčavách mu však môžete pomôcť správnou životosprávou. Dbajte predovšetkým na pravidelný pitný režim, ktorý zabraňuje dehydratácii, a jedzte mnoho ovocia a zeleniny, najmä plody žltej a oranžovej farby, ako sú mrkva, červený melón, červené paradajky, citrusy či papriky.

Pravidlo č. 3 – Zdržujte sa v tieni

Najintenzívnejšie svieti slnko okolo poludnia. Ak je to možné, v kritickej dobe od 11:00 do 15:00 zostaňte radšej doma alebo v tieni. Ak nemáte na terase pergolu, môžete si pomôcť slnečníkom. Avšak, na trhu sú dnes v ponuke aj špeciálne slnečné plachty.

Aké sú ich hlavné výhody?

  • Oproti zastrešenej pergole ich možno umiestniť kdekoľvek v záhrade. Skvelo sa preto hodia napríklad k bazénu.
  • Pôsobia štýlovo – ich dizajn vychádza z návrhu jachtárskych plachiet a na výrobu sa používa high-tech jachtárska textília.
  • Sú ľahké a vzdušné – ideálne pre ľudí, ktorí nechcú k domu pristavovať akúkoľvek ďalšiu konštrukciu a neplánujú tráviť i prechodné jesenné či jarné dni na terase.
  • Na rozdiel od klasických slnečníkov nemajú stredovú tyč, poskytujú tak používateľom neobmedzený priestor bez prekážok.
  • Viaceré slnečné plachty možno otáčať podľa polohy slnka a prispôsobiť tak tieň ktorejkoľvek hodine dňa.

Plachta Corradi Defense

Možno vám trochu pripomína klasický slnečník, v skutočnosti však ide o šikovnú rolovaciu plachtu, ktorá sa zasúva do hriadeľa uprostred. Antikorovú konštrukciu nesie tyč umiestnená v rohu. Plachta sa vyrába v dvoch moduloch; menší má rozmery 2,9 x 2,9 metra, väčší prekryje plochu 3,4 x 3,4 metra.

Slnečnú plachtu možno ovládať manuálne alebo elektricky – pomocou trubkového motora. Inštalovať sa dá na stenu domu, do zeme alebo do podstavca, vďaka čomu bude prenosná. Náročnejší zákazníci si môžu vybrať slnečnú plachtu s integrovaným osvetlením. Plachta je odolná voči vetru zhruba do rýchlosti 50 km/hod, pri silnejšom vetre ju treba zložiť. Práve tento typ plachty je skvelým riešením pre vytvorenie tieňa pri bazéne. Môžete pod ňu umiestniť ležadlo alebo záhradné sedenie.

Slnečné plachty Soliday

Modely slnečných plachiet Soliday sú vyhotovené v rôznych tvaroch. Pri riešení plachty na mieru môže klient uvažovať aj nad atypickými tvarmi. Umiestnenie plachty zvyčajne neobmedzuje ani nerovný terén. Upevniť sa dokonca môže o dom alebo o vyšší plot. Jedinou podmienkou je taký návrh geometrie plachty, aby sa zachovala stabilita celej konštrukcie a správne navíjanie látky na hriadeľ umiestnený v stredovej diagonále.

Tu treba rešpektovať aj kapacitu a silu navíjacích lán. Na druhej strane je rovnako dôležité pohrať sa s výškovým nastavením jednotlivých oporných bodov plachty, aby v priestore pôsobila príjemne a dynamicky a zároveň vytvárala potrebnú „striešku“ alebo sklon. Vďaka tomu je potom odolnejšia voči vetru a zároveň lepšie chráni zatienenú plochu pred zapadajúcim slnkom.

V prípade záujmu môžu klienti dostať meraciu sadu so stĺpmi, ktoré suplujú výškové body plachty, pospájané páskou širokou 2 cm, a to po obvode aj diagonálne. V priebehu niekoľkých dní si tak budúci používateľ môže overiť pohyb slnka po oblohe a určiť výškové nastavenie plachty podľa jeho osobných potrieb. 

Najväčšiu plachtu možno vyhotoviť vo veľkosti až 85 metrov štvorcových v prípade elektrického ovládania. Pri manuálnom ovládaní je maximálna dĺžka hriadeľa 12 metrov. Plachty môžu byť vyhotovené v rôznych farbách, od klasickej bielej, ktorá pôsobí ľahko a dizajnovo, až po extravagantné žlté, červené či zelené, ktoré môžu podčiarknuť celkový vzhľad domu. K najobľúbenejším však patria sivé, antracitové a krémové odtiene, ktoré pôsobia neutrálne a zvyčajne sa ľahšie udržujú.

Samozrejme, treba pamätať na to, že látková slnečná plachta vám nezabezpečí takú silnú UV ochranu ani tepelný komfort ako pergola. Je však vynikajúcou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú originálne a najmä flexibilné riešenie tienenia na záhrade.