Všeobecný článok, Strana 4

Motorizácia výrazne zvýši komfort v kancelárii či v dome

Motorizácia výrazne zvýši komfort v kancelárii či v dome

Ovládanie tienenia či závesu na jedno stlačenie gombíka či dokonca na jeden klik v smartphone nie je scénkou zo sci-fi filmu, ale bežnou súčasťou života. Hoci za motorizáciu si priplatíte, už dnes si môžete bez problémov dopriať maximálne pohodlie.


Kedy je motorizácia vítaná?

Hlavnou výhodou motorizácie je rýchla zmena situácie – rozsah či spôsob tienenia miestnosti – v danom okamihu a bez námahy. Nemusíte manuálne ťahať šnúrkou, niečo zložito rolovať ani ručne naklápať lamely. Ešte viac sa takéto automatické ovládanie oplatí, ak ide o veľké tieniace prvky. Môže to byť napríklad záves v miestnosti s atypickým vyvýšeným stropom, ktorý by sa manuálne zaťahoval pomerne obťažne. Alebo tienenie v podobe baldachýnov v zimnej záhrade, ktoré je umiestnené privysoko na pohodlné ručné ovládanie.

Výhodou je tiež precízne navíjanie či rovnomerný pohyb tieniacich prvkov, vďaka ktorému predlžujete ich životnosť. Ľudská ruka totiž nie je taká obratná a presná ako hriadeľ ovládaný motorom, takže v prípade manuálu vzniká o čosi väčšie riziko opotrebovania.

Vedľajším benefitom motorického ovládania je možnosť nastaviť si vopred podmienky a funkcie tieniacich prvkov alebo konkrétne režimy. Takzvané riadenie scén umožňuje diaľkové ovládanie či ovládanie mobilnými zariadeniami. Ak niekomu v noci vyhovujú úplne zatiahnuté závesy, ale ráno túži po prvých lúčoch slnka, môže si určiť presnú hodinu, kedy sa závesy odtiahnu. Nemusí pritom vstávať z postele. Takýto režim je okrem iného prospešný aj pre biorytmus človeka a tvorbu hormónov, ktoré sa podieľajú na správnom fungovaní organizmu. Motorizácia človeku zabezpečí úplnú tmu v noci, a teda dostatok melatonínu (hormónu spánku), ako aj prebúdzanie sa s prirodzeným svetlom, ktoré reguluje vylučovanie serotonínu (hormónu šťastia).

Doma aj v kancelárii

Automaticky ovládanie prvky možno využívať v súkromnej aj komerčnej sfére. Doma sa starajú predovšetkým o pohodlie užívateľov, v administratívnom či biznis prostredí ide o nevyhnutný funkčný prvok, ktorý šetrí čas. Ste na diskusnom fóre a potrebujete premietnuť prezentáciu na projektore? K tomu je potrebné prítmie. Kým by ste ručne pozaťahovali všetky tieniace prvky, stratili by ste drahocenné minúty. Motorizácia to urobí za vás, navyše rýchlo a správne.

Ak komerčný interiér z hľadiska dizajnového konceptu (napríklad historická sála s ťažkými lustrami) nedovoľuje použitie panelovej steny alebo látkových roliet, môžu sa v ňom uplatniť závesy – majú luxusnejší vzhľad a pôsobia mäkšie.

Čo všetko sa dá ovládať motoricky?

V princípe môžete s automatikou prepojiť všetko, čo nie je zabudované priamo v okne, čiže napríklad látkové rolety, plissé rolety, panelové (resp. japonské) steny, vertikálne žalúzie, záclony či závesy. Z horizontálnych interiérových žalúzií možno takto ovládať jedine hliníkové žalúzie MAXdrevené žalúzie. Kľúčové je teda vybrať si správny typ tienenia. Spôsoby riadenia môžu byť takisto rôzne – prostredníctvom vypínača, diaľkového ovládača alebo mobilných zariadení, čiže tabletu alebo smartphonu. Ide predovšetkým o to, akú mieru pohodlia vyžadujete.

Ak chcete ovládať akýkoľvek tieniaci prvok motoricky, myslite aj na kabeláž a 230 V napätie. V prípade výrobkov, ktoré vyžadujú priame napájanie, treba myslieť na kabeláž aj umiestnenie či vzdialenosti v predstihu. Najmä vtedy, ak bude tienenie zabudované do prekladu. Ak na tento dôležitý bod zabudnete, existuje ešte možnosť riešiť motorizáciu tienenia dodatočne, a to pomocou batérie alebo akumulátorov.

Ak potrebujete radu alebo odbornú konzultáciu, ako motorizáciu uplatniť vo svojom dome či byte, poraďte sa s našimi expertmi na tienenie.

Tieniace prvky do komerčných priestorov

Tieniace prvky do komerčných priestorov

Priestory kancelárií a reštaurácií sa od bytových odlišujú nielen funkciou, ale aj usporiadaním a celkovými nárokmi užívateľov. Aké tienenie v tomto segmente môžete využiť?


Screen – tieň aj kontakt s okolím

Medzi obľúbené a čoraz populárnejšie tieniace systémy patria screeny. Ide o prvky vyrobené z technickej látky, ktorá zabraňuje prestupu svetla a tepla z exteriéru do interiéru. Ak je screen namontovaný v exteriéri, dosahuje okno z hľadiska ochrany pred zahrievaním vynikajúce parametre. Screen inštalovaný v interiéri síce miestnosť natoľko neuchráni pred teplom, avšak, stále si zachováva dôležité vlastnosti. Teplotu reguluje už aj tým, že zabraňuje prestupu tepla medzi screenom a oknom ďalej do miestnosti.

Vedeli ste, že...?
Existujú dva typy látok. Klasický screen je vlákno obalené PVC, z ktorého je utkaný materiál tieniacej látky. Soltis je utkaná látka, potiahnutá PVC a následne vydierkovaná. Síce majú rozdielnu technológiu výroby, ich parametre zostávajú viac-menej podobné.

Screeny zabezpečia príjemný tieň, no zároveň miestnosť nepremenia na tmavú „kobku“. Farebné ladenie v neutrálnych tónoch sa postará o nevtieravé doplnenie interiéru a nenaruší výhľad. Screeny totiž, na rozdiel od roliet, sprostredkúvajú kontakt s okolím – užívatelia si tak môžu tieniť bez toho, aby sa vzdali pohľadu do krajiny. Dôležité je tiež, že regulujú ostrosť prirodzeného slnečného svetla. Práve vďaka týmto vlastnostiam sú screeny ideálne pre reštaurácie či iné prevádzky, ktoré krášlia veľké plochy skla. Možno ich dokonca potlačiť rozličnými motívmi, vzormi, obrázkami, ale aj firemnými logami.

Dajme druhú šancu vertikálnym žalúziám

Istého času sa tešili veľkému záujmu, dnes sa opäť vracajú na scénu. Vertikálne žalúzie sú funkčné, vyzerajú nadčasovo a moderne. Hodia sa do reprezentatívnych miestností, kancelárií, zasadačiek alebo konferenčných priestorov. Vertikále žalúzie sú v porovnaní s roletami výhodné najmä vďaka tomu, že ich možno naklápať, a teda regulovať množstvo svetla v interiéri. Zároveň nie je potrebné členiť ich do segmentov podobne ako rolety. Keď teda žalúzie zavriete, okno prekrýva celistvá plocha, ktorá pôsobí maximálne jednoliato.

Lamely môžu mať šírky 9, 13 a 25 cm. Ak uvažujete nad motorickým ovládaním žalúzií, môžete si zvoliť 9 cm lamely. Lamely so šírkou 25 cm sú efektné pri veľkých zaskleniach a vysokých stropoch.

Pomocou vertikálnych žalúzií možno súvislo prekryť aj veľmi široké okno, dlhé napríklad sedem metrov. V prípade väčších plôch je, samozrejme, komfortnejšie motorické ovládanie. Automatické riadenie sa od manuálneho ovládania retiazkou odlišuje aj vizuálne – ovládanie jednoducho nie je vidieť. Ak preferujete čisté línie bez rušivých prvkov, ako sú retiazky a šnúrky, potom sú vertikálne žalúzie pre vás ideálne.

Vonkajšie tienenie je voči teplu i chladu účinnejšie, než si myslíte

Vonkajšie tienenie je voči teplu i chladu účinnejšie, než si myslíte

Termovízna technika, pomocou ktorej sme mapovali účinnosť tieniacich prvkov pri nízkych teplotách, preukázala náš predpoklad. Vonkajšie žalúzie nefungujú iba ako efektívna ochrana pred letnými horúčavami, ale aj pred zimnými mrazmi.


Termovíznou kamerou sme zisťovali, aký rozdiel v teplotných únikoch vzniká, keď je vonkajšia žalúzia stiahnutá a, naopak, úplne zatvorená. Pri zatvorenej žalúzii totiž medzi tabuľou okna a samotným tieniacim prvkom vzniká uzavretá vzduchová medzera, ktorá funguje ako prirodzený izolant. Prakticky teda zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti okna.

Na okne so stiahnutou žalúziou bolo na termovíznej kamere vidieť okolo rámov okna modrú farbu, čo je zjavný dôkaz toho, že chlad prestúpil až na okno a zanechal rámy studené. Na okne s uzavretou žalúziou už termovízna kamera modré miesta neukázala. Rozdiel je teda badateľný. Z toho tiež vyplýva, že vonkajšie žalúzie sa v zime oplatí na noc zatiahnuť, aby vám teplo zbytočne neunikalo z domu von. Keď je vonku mráz, pomáhajú vám exteriérové žalúzie šetriť energiu.

Prečo bráni vonkajšie tienenie prehrievaniu v lete?

Samozrejme, pri teplotnej ochrane treba vyzdvihnúť najmä schopnosť vonkajších žalúzií zabrániť prehrievaniu interiéru. Dokazuje to takzvaný redukčný súčiniteľ prvkov tieniacej techniky, ktorý výrobcovia počítajú podľa platných európskych noriem. Redukčný súčiniteľ prvkov tieniacej techniky Fc je číslo, ktoré vyjadruje účinnosť jednotlivých clôn aj s ohľadom na ich farebné vyhotovenie. Vyjadruje sa percentom, ktoré značí, na koľko klesne tepelný tok (W/m2) prechádzajúci do interiéru.

Koľko slnečnej energie vstúpi do interiéru?

Spoločnosť Climax ako výrobca tieniacej techniky urobila merania, v rámci ktorých dospela k zaujímavým výsledkom. Ak zoberieme do úvahy okno s veľkosťou 1 m2 a tepelnú energiu slnečných lúčov 600 W/m2, potom celkový činiteľ prestupu slnečnej energie okna (niekedy označovaný ako SF) bez clony bude mať hodnotu g = 0,59.

Koľko tepelnej energie teda prejde do interiéru a oknom bez tieniacej techniky?

600 W/m2 × 1m2 × g = 600 × 1 × 0,59 = 354 W

Kým redukčný súčiniteľ okenných otvorov bez clony sa rovnal 1, v prípade vonkajších žalúzii dosiahol číslo 0,15 až 0,3. Vnútorné žalúzie mali naproti tomu hodnotu redukčného súčiniteľa 0,5. V prípade zatvorených exteriérových žalúzií so svetlou povrchovou úpravou sa podarilo namerať hodnotu 0,063. Tmavé vonkajšie žalúzie sa priblížili hodnote 0,145. Znamená to, že výberom svetlých odtieňov exteriérových tieniacich prvkov si určite polepšíte.

Uvedené hodnoty Fc sa vzťahujú na zasklenie typu C (g = 0,59, Ug = 1,2 W/m2.K).

Ak si nie ste istí výberom správnej tieniacej techniky, obráťte sa na našich odborníkov. Radi vám vysvetlíme všetky výhody a nevýhody konkrétnych tieniacich prvkov.

Využite veľkonočné sviatky na oživenie interiéru

Využite veľkonočné sviatky na oživenie interiéru

Veľká noc a oslava jari sa väčšinou spájajú s veľkým upratovaním. Čistá voňavá domácnosť je základ, čo tak urobiť si radosť navyše? Napríklad novou záclonou, závesom či inou textilnou dekoráciou. Aj malá úprava zmení váš domov na nepoznanie.


Módne trendy sa veľmi rýchlo menia, obzvlášť na začiatku roka, kedy sme vám už stihli priniesť celý rad inšpirácií. Medzitým sme sa zúčastnili aj svetového veľtrhu Heimtextil vo Frankfurte, ktorý potvrdil, že aktuálna ponuka je nesmierne široká a pestrá. Sortiment sa prispôsobuje chuti akýchkoľvek zákazníkov, potrebám súkromných i komerčných priestorov.

 

 

 

 

 

 

Ak teda nemáte vo svojich predstavách jasno, môžete sa v nekonečnom množstve motívov, materiálov a textúr ľahko stratiť. Preto si dekoračné látky radšej pozrite „naživo“ priamo v showroome alebo vo vzorkovníku. Nakoniec, lepšie je raz vidieť než stokrát listovať webstránku. Ďalšou výhodou je, že môžete všetky svoje predstavy či požiadavky prediskutovať so skúsenými odborníkmi. Upozornia vás aj na detaily či nuansy, ktoré by ste mohli prehliadnuť. A do tretice môžete využiť zákazkové šitie, vďaka ktorému vám každý záves, vankúš či inú dekoráciu vytvoria na mieru.

Než prídete do predajne

Čo by ste o záclonách, závesoch a interiérových textíliách mali vedieť predtým, ako vstúpite do obchodu? Záclony sú vkusnou dekoráciou, ktorá krášli okno a dodá miestnosti šmrnc. Slúžia však aj na ochranu súkromia. Do akej miery chcete svoj interiér chrániť pred zvedavými pohľadmi zvonku? Na výber máte ľahké voálové záclony, jemné ako pavučina, ale aj modely s nádhernými vzorkami či luxusné, náročne vypracované záclony. Ujasnite si preto, čo chcete použitím záclony dosiahnuť.

K tmavému zariadeniu určite voľte jemnejšie závesy. Naopak, ak máte byt zariadený neutrálne alebo minimalisticky, môžete siahnuť po výraznejších kúskoch. Pamätajte, že záclony filtrujú množstvo svetla v interiéri. Na tento fakt myslite najmä vtedy, ak je miestnosť menšia, má malé okná, je zariadená tmavým nábytkom alebo otočená na sever. Výberom nesprávneho závesu totiž môžete aj z peknej izby vytvoriť ponurú miestnosť.

Myslite na výhľad. Je dôležité, aby vám v ňom záclony nebránili. Takisto nezanedbávajte vetranie – prispôsobte výber záclony alebo závesu tomu, ako často budete okno používať.

Dôležitá je tiež svetlá výška okien, resp. sklených fasád. Viete, či chcete závesný komponent, napríklad garnižu alebo koľajnicu, nechať priznanú, alebo si ju želáte skryť? S mnohými riešeniami, ako napríklad koľajnice zabudované do stropu, treba kalkulovať už v projektovej fáze návrhu domu. Záclony a závesy rovnako dokážu podčiarknuť mnohé architektonické prvky, napríklad klenby či okenné lišty, zvýrazniť výšku miestnosti či, naopak, priestor opticky zmenšiť.

Podstatná je tiež dĺžka závesu, ako aj štýl riasenia – tomu budete treba prispôsobiť samotnú metráž. Odborník vám takisto poradí, ako vhodným spôsobom skombinovať jednoduchý dekoračný záves s funkčným blackoutovým modelom alebo iným typom interiérového tienenia, napríklad s rímskou roletou.

V neposlednom rade si ujasnite, či máte radšej lesk alebo mat. Metalické kúsky či modely s jemnými odleskami pôsobia exkluzívnejšie. Materiály, ako ľah alebo bavlna, zasa vnášajú do interiéru hrejivosť a evokujú blízkosť prírody. Čipka je nežná a romantická, takže všetky podobné vzory priestor zjemnia a zútulnia.

Pre odvážnych

Už dávno neplatí, že nemôžete skombinovať dva rôzne motívy alebo vzory, podobne efektne budú pôsobiť aj spojenia textílií z odlišných materiálov, lesklé či matné textúry. Náročné interiérové „fúzie“ si však vyžadujú skúsené oko odborníka, ktorý dokáže odhadnúť správnu mieru extravagancie a ustrážiť, aby sa z nápadu nestal nevkusný gýč.

V prípade, že máte záujem o radu a osobné stretnutie spojené s prehliadkou vzoriek a katalógov v našom showroome, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme.

Novoročné predsavzatie? Dajte svojmu domovu novú tvár

Novoročné predsavzatie? Dajte svojmu domovu novú tvár

Začiatok roka už tradične patrí ohlasovaniu nových trendov, ktoré nás budú inšpirovať najbližšie obdobie. Dotýka sa aj interiérových textílií, tapiet a doplnkov, ktoré skrášľujú naše domovy. Poradíme vám, ako pomocou týchto prvkov vyčarovať v interiéri úplne novú atmosféru. Bez toho, aby ste museli robiť náročné úpravy.


Trendová koralová

Niekedy stačí aj malá zmena – z hľadiska farebnosti, motívu či výberu materiálu. Ak sa riadite aktuálnymi trendmi, potom by ste mali vedieť, že najvychytenejšou farbou roka 2019 je koralová. Vo vzorkovnici Pantone ju nájdete ako Living Coral. Je to odtieň plný optimizmu a bezstarostnosti. Experti ju zároveň považujú za farbu, ktorá vnáša do prostredia ľudskosť a podnecuje ku vzájomnej komunikácii a interakcii. V prostredí v takomto duchu sa preto budete cítiť príjemne a uvoľnene.

Vo farbách medu

Spoločnosť Dulux vo svojom Globálnom centre estetiky za farbu roka pre zmenu vyhlásila odtieň Spiced Honey – medovú v teplom jantárovom tóne. V interiéri sa postará o vľúdnu a prívetivú atmosféru.

Nadčasová záležitosť

Prírodné materiály sú stále v popredí záujmu interiérových dizajnérov, a to v čoraz „surovejšej“ autentickej podobe. Vyniknú v modernom riešení bytu, ale aj v priestoroch v rustikálnom a škandinávskom štýle či v konceptoch postavených na filozofii wabi-sabi alebo lagom. K najčastejšie používaným materiálom patria drevo, bavlna či ľan. Prírodný charakter má aj hodváb, vďaka svojmu lesklému efektu a hebkosti však, naopak, do interiéru vnesie závan luxusu.

Skrytý? Neskrytý?

Popri textúrach materiálov sa môžete pohrať aj s ich transparentnosťou. Jednak tým ovplyvnia množstvo svetla prenikajúceho do interiéru, jednak v miestnosti vytvoria vzdušnú snivú atmosféru. K obľúbenému typu materiálov patrí jednoznačne voál (z francúzskeho „voile“, čo značí závoj). Môže byť polopriesvitný, prípadne úplne priesvitný. Môžete zvoliť voalovú záclonu, ktorá bude úplne hladká, alebo štruktúrovanú.

Niečo na oživenie

Vzorky sú veľmi dobrou voľbou, ak chcete priestor ozvláštniť. Ak sú výrazné, vhodnejšie je používať ich na menšie plochy. Stále obľúbené sú jemné, takmer nenápadné „scandi“ vzory, ale aj staré dobre retro, napríklad v podobe kohútej stopy alebo geometrických vzorov. Nemusíte sa dokonca báť skombinovať aj dve rozličné vzorky – v tomto prípade je však lepšie obrátiť sa na skúseného interiérového dizajnéra.

6 inšpirácií na riešenie exteriérového tienenia

6 inšpirácií na riešenie exteriérového tienenia

Stále sa neviete rozhodnúť, aký typ tienenia sa hodí pre váš dom a zároveň vám poslúži presne tak, ako si želáte? Ponúkame vám prehľad obľúbených i menej tradičných riešení. Na jednom mieste si môžete porovnať estetické výhody rozličných tieniacich systémov.


Vonkajšie žalúzie – spoľahlivá klasika

Z hľadiska dizajnu aj funkčnosti je tento typ tienenia veľmi obľúbeným a často využívaným produktom. Vonkajšie žalúzie ponúkajú elegantné a v podstate nenápadné dotvorenie architektúry domu. Dokážu dokonca povzniesť celkový vzhľad objektu. Vďaka naklápaniu, ktoré má význam najmä kvôli regulácii svetla, sa môže podoba vášho domu dokonca zaujímavým spôsobom meniť. Ich výhodou je, že ich možno umiestniť aj pod omietku, takže dokonale „splynú“. Príjemným bonusom je veľký výber farieb, tvarov lamiel a veľkostí.

Screenové rolety – riešenie pre náročných

Látkové tienenie do exteriéru patrí k mimoriadne sofistikovaným riešeniam exteriérového tienenia. Screenové rolety svedčia aj rohovým či mimoriadne veľkým zaskleným plochám, ktoré elegantne prekryjú a zároveň splnia požadovanú funkciu. Na rozdiel od žalúzií „klamú telom“, pretože vďaka perforácii látky môžu poskytovať výhľad von aj vtedy, keď sú úplne zatiahnuté. Môžete si vybrať zo štyroch typov látok, od úplne zatemňujúcich, cez spriesvitné, až po priehľadné - okno pritom stále ochránite od prehrievania. Ak si potrpíte na extravagantné riešenia, môžeme nechať svoje screenové rolety potlačiť rozličnými motívmi.

Slnolamy – rafinovaný doplnok domu

Tento typ tienenia má vzhľad mediteránnych doskových okeníc, funguje však ako moderná alternatíva a výrazovo silný prvok každej stavby. Slnolamy dávajú domu alebo oknám nevšedný vystupujúci raster a vytvárajú trojdimenzionálny efekt fasády. Musíte si však vopred ujasniť, či zvolíte fixné (alebo aj výklopné) alebo posuvné riešenie. Vďaka posuvným slnolamom, ktoré fungujú ako panely, môžete meniť nielen konfiguráciu tienenia, ale aj celkový vzhľad domu.

Markízy – nevtieravé a príjemné

Markízy sú optimálnym riešením pre ľudí, ktorí nechcú vzhľad svojho domu zaťažiť žiadnym trvalým objektom, ako sú napríklad pergoly. Markízy majú charakter veľkého výsuvného slnečníka, ktorý možno kedykoľvek zložiť. Vďaka tomu si vaša stavba mimo letnej sezóny zachová svoju pôvodnú tvár. Keďže markízy nepotrebujú podporné stĺpy, umožnia vám nerušený výhľad do záhrady. Látka s volánom navyše pôsobí príjemne sviežo a stredomorsky.

Vedeli ste, že markízy sa používali už v starovekom Egypte či Sýrii? Milovali ich dokonca aj Rimania, ktorí nimi prekrývali sedenia a zóny určené na spoločenské hodovanie.

Pergoly – obývačky v exteriéri

V súčasnosti sú terasy a „vonkajšie spoločenské zóny“ domu veľmi populárne, nič ich nezatieni lepšie a efektnejšie ako pergola. Takýto prístrešok môže mať rozličné veľkosti, doplnky i vyhotovenie, napríklad z dreva či hliníka. Možno ho rôznym spôsobom uzavrieť, zachová preto potrebné súkromie domácich. Pri výbere si treba v prvom rade uvedomiť, že pergola predstavuje trvalý objekt plynule nadväzujúci na fasádu domu. Preto ju treba vyberať tak, aby nenarušila architektonické riešenie a vytvára príjemný prechod medzi interiérom a exteriérom.

Slnečné plachty – Stredomorie vo vašej záhrade

Obrovská textília rozložená nad terasou či zeleným trávnikom v rôznych výškových bodoch pôsobí ako vetrom ošľahaná plachta stredomorského plavidla. Slnečné plachty patria k sezónnym riešeniam, ktoré hravo zatienia aj plochy v okolí bazéna. Sú ľahké, vzdušné a nesmierne štýlové. Môžete si ich dokonca vybrať v žiarivých odtieňoch, ako červená, žltá či zelená, a ozvláštniť tak nielen dom, ale aj celkový charakter vašej záhrady.

Ak stále nemáte pri voľbe exteriérového tienenia jasno, poraďte sa s odborníkmi. Radi vám vysvetlia výhody aj nevýhody jednotlivých typov riešení nielen z hľadiska ich funkcie, ale aj estetického stvárnenia.

 

Vybrať si garnižu alebo koľajnicu?

Vybrať si garnižu alebo koľajnicu?

Závesy a záclony sú bývajú príjemnou dizajnovou bodkou interiéru. Vnášajú doň viac útulnosti a jemnosti. Kvôli výslednému efektu však treba myslieť aj na to, akým spôsobom budú zavesené. K základným závesným systémom patria garniže a koľajnice. Neviete, ktorý spôsob si vybrať? Poradíme vám.


Dizajn v popredí

Garniže sa montujú do interiérov vtedy, ak používateľ kladie dôraz na dizajn závesného prvku. Mali by preto korešpondovať so štýlom samotnej miestnosti. V ponuke je nespočetné množstvo garniží, či už z hľadiska tvaru, typu koncovky alebo materiálu. Tyče môžu mať priemer od 8 mm do 35 mm. Vyrábajú sa z hliníka, kovaného železa, ušľachtilej ocele, mosadze či dokonca z dreva. V súčasnosti teda ľahko nájdete garniže pre rustikálne, moderné, ale aj industriálne ladené interiéry.

Stredná alebo najvyššia trieda?

Garniže vyrobené v strednej triede vychádzajú v ústrety ľuďom, ktorí hľadajú kvalitné produkty za rozumnú cenu. Takéto profily sú dostupné v jednom kuse do maximálnej dĺžky 3 m. V top triede si môžete vybrať aj profily s dĺžkou 6 m. Samozrejme, tieto modely majú sofistikovanejší dizajn a poskytujú používateľom aj rozličné technické „vychytávky“. Ešte pred samotnou kúpou si ujasnite, či si želáte montáž do steny alebo do stropu. Ovládať závesy môžete buď klasicky potiahnutím alebo pomocou šnúrky.

Všetky závesné systémy majú profilové tyče, najčastejšie sa teda používa spôsob vešania na háčiky alebo riasiacu pásku. 

 

Skryté, ale vysoko funkčné

Koľajnice sú závesné systémy, ktoré sa montujú do stropu. Patria medzi nepriznané prvky, pretože plnia funkciu pomocnej konštrukcie. Sú subtílne a v podstate neviditeľné. Ovládať sa dajú ťahom rukou, tyčou, šnúrou i motoricky.

Medzi najobľúbenejšie v súčasnosti patria podomietkové koľajnice. Najčastejšie sa inštalujú do sadrokartónu a zakrývajú omietkou. V stene tak vidíte už len drážky. Takéto koľajnice môžu byť vysoké okolo 10 mm a dostupné v jednodrážkovom či viacdrážkovom variante. Do sadrokartónu pod omietku možno dokonca zapustiť aj motoricky ovládané koľajnice.

Na výber sú aj podomietkové koľajnice, ktoré sa montujú priamo do stropu bez potreby sadrokartónu. Vysoké sú len 9 mm a po inštalácii sa už len omietnu. Koľajnice typu slot sa zalievajú priamo do betónu na stavbe. S týmto riešením však treba rátať už pri plánovaní projektu.

Závesy si môžete inštalovať aj do altánku alebo pergoly. Slúžia na to špeciálne vonkajšie koľajnice. Keďže sú vystavené poveternostným vplyvom či väčšej záťaži exteriérového závesu, majú zvyčajne vyššiu odolnosť než interiérové koľajnice a sú teda aj drahšie.

Záclona ako deliaci prvok

Koľajnice môžu byť riešené aj atypicky, napríklad v oblúkoch. Ideálne sú napríklad pre rohové zasklenia a výklenky. V ponuke sú tiež koľajnice s držiakmi, ktoré môžu byť dlhé až 1,8 m. Používajú sa vtedy, ak máme vysoký strop, no zároveň chceme mať záclonu zavesenú nad oknom a závesný systém plánujeme montovať do stropu, a nie na stenu. Koľajnice možno zavesiť priamo na držiaky. Umožňujú tiež vytvárať predely miestností, odčlenenie sprchového kúta alebo vane, či samostatné kóje v nemocniciach.

Pre milovníkov visiacich dekorácií

Páčia sa vám kvetináče visiace v okne? Môžete ich pokojne zavesiť na koľajnicu. Existujú totiž modely, ktoré umožňujú zavesenie rozličných dekorácií na oceľovom alebo transparentnom lanku. Na dĺžku jedného metra možno podľa typu koľajnice zavesiť od 5 kg až do 20 kg. Dostupné sú v bielej a striebornej farbe.

Ak ste sa stále nerozhodli, aký závesný systém si vybrať, stále sa môžete obrátiť na odborníkov, ktorí vám vysvetlia všetky prednosti i ďalšie detaily jednotlivých riešení.

Rolety deň a noc – efekt žalúzie s eleganciou záclony

Rolety deň a noc – efekt žalúzie s eleganciou záclony

Simulujú efekt tienenia ako v prípade žalúzií, ale na rozdiel od nich sú vyrobené z látky. Zatiaľ čo obyčajnú roletu tvorí jeden kus látky, ktorý možno stiahnuť do polovice okna alebo až úplne dole, rolety deň a noc môžu nechať interiér čiastočne presvetlený.


Zachovávajú technický charakter tienenia, ktorý podčiarkujú samotné pruhy na látke. Naproti žalúziám však rolety deň a noc vnášajú do interiéru mäkkosť. Sú elegantné, dizajnové a vysoko funkčné. Ich ovládanie spočíva v navíjaní dvoch súbežných pásov látky, čím zároveň dochádza k posúvaniu pruhov. Keď pruhy lícujú, vzniká priesvit – keď sú posunuté, interiér je zatienený. Ovládať ich možno retiazkou alebo motoricky.

Ak si želáte zachovať možnosť úplného zatemnenia priestoru, napríklad v spálni, zvoľte radšej klasickú látkovú roletu. 

Aktuálne je v ponuke nová kolekcia roliet deň a noc, ktorá namiesto štandardných pruhov ponúka nápadité geometrické vzory. Tento typ roliet je ideálny, ak potrebujete dostať do interiéru zaujímavý neprvoplánový dizajnový prvok. V tejto kolekcii sa dôraz kladie na samotný vypaľovaný vzor. Farby sú preto skôr jemné pastelové, rolety sa vďaka tomu uplatnia v hocijakom type interiéru. K dispozícii sú, samozrejme, aj dvojfarebné modely.

Pozor na optiku

Dajte si pozor na výber tieniacich prvkov vzhľadom na veľkosť a výšku miestnosti. Ak má malú svetlú výšku, nemali by ste nič montovať do stropu, ale pár centimetrov nad okno. Opticky tak môžete miestnosť zvýšiť. Pri nízkom a širokom okne môžu pásiky miestnosť opticky zmenšiť, úzke okno bude vďaka nim, naopak, pôsobiť vyššie. V porovnaní so závesmi majú výhodu v tom, že ušetria priestor na stene.

Nezanedbajte rozmery ani montáž

Rolety deň a noc sa zväčša inštalujú mimo okna (na stenu alebo do stropu), ale od jesene sú v ponuke aj rolety tohto typu, ktoré sa montujú priamo na okno. Ak zvolíte rolety s montážou na stenu (nad oknom) alebo do stropu, treba sa postarať o to, aby rozmermi presahovali samotnú špaletu. Takéto riešenie látku spevní a opticky uzavrie stavebný otvor okna – dá mu potrebnú hĺbku. Nakoniec, má to aj praktickú stránku; ak by látka lícovala, mohla by vpadnúť do stavebného otvoru, napríklad pri prievane.

Maximálne rozmery

Maximálna šírka vyhotovenia roliet je v prípade niektorých modelov 260 cm, maximálna výška zasa 3 m. Samozrejme, treba brať do úvahy aj celkový rozmer tienenej plochy, ktorú ovplyvňuje aj veľkosť hriadeľa. Pozerajte sa preto aj na garantované rozmery výrobkov a pri návrhu roliet na mieru si určite nechajte poradiť od odborníkov.

Aké výhody ukrývajú rolety do stavebných prekladov

Aké výhody ukrývajú rolety do stavebných prekladov

Rolety do stavebných prekladov patria k finančne náročnejším, avšak, veľmi efektným a esteticky atraktívnym riešeniam vonkajšieho tienenia. Aké benefity vám takáto voľba prinesie?


V prvom rade si treba ujasniť, či chcete mať vonkajšie žalúzie alebo vonkajšie rolety. Ľudia si ich totiž často mýlia. Oboje sa posúvajú vďaka vodiacej lište, so žalúziami však možno regulovať intenzitu svetla. Exteriérové rolety dokážu naproti tomu okno úplne zatemniť, sú odolnejšie voči vetru a takisto zvyšujú bezpečnosť domu. Ich lamely sa však nenatáčajú.

Rolety do stavebných prekladov sú samostatnou kapitolou – majú podobné vlastnosti ako klasické predokenné rolety, spôsob ich zabudovania však prináša majiteľom množstvo skvelých výhod.

Celistvý modulový systém

Prvou podmienkou je, aby ste mali tento spôsob riešenia tieniacich prvkov zvolený ešte pred samotnou realizáciou domu. Treba s ním počítať už v samotnej projektovej dokumentácii a nedá sa vyhotoviť dodatočne.

Existujú rozličné typy stavebných prekladov, do ktorých možno zabudovať rolety, prípadne aj žalúzie. Na trhu sú dostupné ucelené systémy, ale aj rolety, ktoré možno vyskladať z rôznych komponentov, ako sú držiaky, ložiská, hriadeľ a podobne. Medzi celistvé modulové systémy patria aj stavebné preklady z dielne Heluz – sú špecifické tým, že stavebný preklad v nich tvorí samotnú schránku (box). Vo vnútri je už zabudovaná predpríprava na držiaky hriadeľa alebo kladky – súčasťou prekladu sú lišty s drážkou, na ktorú sa upevnia po stranách skrutky a na skrutky následne konzoly. Medzi tie sa vloží buď hriadeľ s motorom alebo kladka  na manuálne ovládanie páskou.

Prirodzený izolant

Takýto systém ocenia majitelia nízkoenergetických, resp. pasívnych domov. Napríklad, ak ide o značku Heluz, nosný preklad sa dodáva so zabudovanou izoláciou. Svoj podiel na dobrej energetickej bilancii riešenia má aj ďalší detail – lamela rolety je totiž vzdialená od okna zhruba 8 cm, vytvára teda vzduchovú medzeru, ktorá má veľkú hĺbku a funguje ako prirodzený izolant, v lete teda bráni prehrievaniu a v zime tepelným stratám. Box integrovaný v preklade tak znásobuje tepelnoizolačné vlastnosti okna.

Neviditeľné riešenie

Rolety do stavebných prekladov majú vodiace lišty aj box zabudované pod omietkou, čiže priamo do fasády – keďže tieto prvky nie sú viditeľné, rolety vytvárajú veľmi pekné estetické riešenie okien bez akýchkoľvek rušivých prvkov. S vytiahnutou roletou dokonca okno vyzerá, akoby žiadny tieniaci systém nemalo. V prípade manuálne ovládaných roliet je plusom aj navíjač zabudovaný do steny vedľa okna.

Rub alebo líce?

Každému zákazníkovi môže vyhovovať aj iný spôsob rolovania lamiel – niektoré (ako napríklad rolety do stavebných prekladov Heluz) sa rolujú tak, že smerujú vypuklou časťou smerom do exteriéru, iné opačne (napríklad rolety typu RST). Je len na vás, či považujete za vizuálne pôsobivejšiu pohľadovú alebo rubovú stranu lamiel. 

Rada na záver

Ak sa rozhodujete medzi žalúziou a roletou do stavebného prekladu, potom nezabudnite na veľkosť nabaľovanej časti. Treba pamätať na to, že vnútro prekladu je vysoké 19 cm, čo znamená, že tomu treba prispôsobiť aj veľkosť zrolovaného tienenia. Kým rolety tento limit bez problémov zvládajú aj pri oknách vyšších ako 180 cm, medzi žalúziami treba pri oknách s väčšou svetlou výškou vyberať pozornejšie. Obráťte sa na odborníka, ktorý vám poradí, aké riešenie bude pre vás optimálne.

Ako vybrať vonkajšie žalúzie

Ako vybrať vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie sú veľmi praktický a elegantný prvok, ktorý krásne dotvorí celkový vzhľad domu. Vďaka svojim výhodám, ako spoľahlivé zatienenie, moderný vzhľad či tepelná izolácia, sa stávajú čoraz viac populárne. Vonkajším žalúziám je potrebné venovať pozornosť už v priebehu stavby vášho vysnívaného domu, aby vás niečo nepríjemne neprekvapilo. V článku sa dozviete, na čo sa konkrétne zamerať.


Elektroinštalácia, sieťky, hrúbka izolácie a intenzita tienenia sú veci týkajúce sa vonkajších žalúzií, ktorým je potrebné venovať pozornosť už v priebehu stavby. Ideálnym obdobím na riešenie vonkajšieho tienenia je plánovanie projektu, kedy nie ste ešte ničím limitovaní. Najvhodnejším spôsobom inštalácie vonkajších žalúzií je podomietkové vyhotovenie, ktoré je veľmi vkusné a estetické.  

Aká je optimálna hrúbka izolácie na zabudovanie vonkajšej žalúzie?

Pri žalúziách Z90 je ideálna hrúbka izolácie minimálne 16 cm a v prípade prípravy na protihmyzové sieťky je potrebné mať zateplenie aspoň 18 cm. Pre žalúzie Z70 je ideálna hrúbka 14 cm a ak sú v pláne aj sieťky proti hmyzu, zateplenie musí mať aspoň 16 cm.

Aká je optimálna hrúbka plechu na podomietkovom kastlíku?

V prípade menších žalúzií by mal mať krycí plech hrúbku 1,5 mm, pri väčších rozmeroch je kvôli stabilite potrebná 2 mm hrúbka. V projekte je preto potrebné zohľadniť hrúbku krycieho plechu a počítať aj s miestom navyše.

Na čo sa zamerať pri príprave elektroinštalácie?

Elektrický pohon vonkajších žalúzií je zabezpečený pomocou motora – možno ich ovládať jednotlivo alebo skupinovo. Ovládacími prvkami pri elektrickom pohone vonkajších žalúzií sú stenové vypínače alebo diaľkové ovládače.

Ovládanie na vypínač je síce o niečo lacnejšie, ale náročnejšie a drahšie na elektro prípravu. Diaľkové ovládanie je drahšie o prijímač pri motore, ale jednoduchšie a lacnejšie z hľadiska elektro prípravy. Z našich skúseností je vhodnejšia inštalácia diaľkového ovládania. Aj z energetického hľadiska je ideálnym riešením diaľkové ovládanie, pretože odpadá starosť s ťahaním káblov. Zo steny je potrebné vyviesť iba jeden kábel, na ktorý sa napoja všetky vonkajšie žalúzie v dome. Viac dier v múre totiž znamená viac tepelných mostov.

Premýšľate nad sieťkou proti hmyzu?

Protihmyzové sieťky patria k oknám, a preto je potrebné sa nimi zaoberať už pri osádzaní okien a vytvoriť pre ne priestor. V súčasnosti je trend osadiť okná na úplný okraj múru a zatepľovať izoláciou s hrúbkou 15 až 20 cm. Aj vonkajšia žalúzia má určitú stavebnú hĺbku, väčšinou okolo 15 – 16 cm. Z toho vyplýva, že k zatepleniu a vonkajším žalúziám s hĺbkou boxu 15 cm sa už žalúzie so sieťkami nezmestia. Ak sa teda chcete vyhnúť neželanému hmyzu prostredníctvom sieťky, je potrebné na ňu myslieť už pri plánovaní projektu.

Akú intenzitu tienenia preferujete?

Existuje množstvo typov a možností vonkajších žalúzií, preto je len na vás, čo od nich očakávate. Či je pre vás dôležitá úspora nákladov na chladenie, komfort vnútorného prostredia, kontrola osvitu pri práci s počítačom alebo pri sledovaní televízie, prípadne intimita prostredia. Zaujímavou funkciou je aj účinná ochrana pred nežiadúcim prehrievaním v letnom období. Vonkajšie žalúzie sú v súčasnosti najdokonalejším spôsobom účinného tienenia, pretože dokážu zachytiť až 90 % slnečných lúčov. Vonkajšie žalúzie si môžete vybrať s lamelami rôznych tvarov, veľkostí a farieb, a tak sa so svetlom môžete hrať podľa potreby a nálady. Vonkajšie podomietkové žalúzie Z90 Noval dokonca zabezpečujú až 98 % zatemnenie.

Potrebujete poradiť pri výbere vonkajších žalúzií? Napíšte nám na profirol@profirol.sk alebo sa príďte osobne poradiť a pozrieť si všetky typy žalúzií k nám do predajne v Žiline alebo Košiciach. Ochotne vám pomôžeme a prejdeme si s vami každý detail.