Vybrať si garnižu alebo koľajnicu?

Závesy a záclony sú bývajú príjemnou dizajnovou bodkou interiéru. Vnášajú doň viac útulnosti a jemnosti. Kvôli výslednému efektu však treba myslieť aj na to, akým spôsobom budú zavesené. K základným závesným systémom patria garniže a koľajnice. Neviete, ktorý spôsob si vybrať? Poradíme vám.


Dizajn v popredí

Garniže sa montujú do interiérov vtedy, ak používateľ kladie dôraz na dizajn závesného prvku. Mali by preto korešpondovať so štýlom samotnej miestnosti. V ponuke je nespočetné množstvo garniží, či už z hľadiska tvaru, typu koncovky alebo materiálu. Tyče môžu mať priemer od 8 mm do 35 mm. Vyrábajú sa z hliníka, kovaného železa, ušľachtilej ocele, mosadze či dokonca z dreva. V súčasnosti teda ľahko nájdete garniže pre rustikálne, moderné, ale aj industriálne ladené interiéry.

Stredná alebo najvyššia trieda?

Garniže vyrobené v strednej triede vychádzajú v ústrety ľuďom, ktorí hľadajú kvalitné produkty za rozumnú cenu. Takéto profily sú dostupné v jednom kuse do maximálnej dĺžky 3 m. V top triede si môžete vybrať aj profily s dĺžkou 6 m. Samozrejme, tieto modely majú sofistikovanejší dizajn a poskytujú používateľom aj rozličné technické „vychytávky“. Ešte pred samotnou kúpou si ujasnite, či si želáte montáž do steny alebo do stropu. Ovládať závesy môžete buď klasicky potiahnutím alebo pomocou šnúrky.

Všetky závesné systémy majú profilové tyče, najčastejšie sa teda používa spôsob vešania na háčiky alebo riasiacu pásku. 

 

Skryté, ale vysoko funkčné

Koľajnice sú závesné systémy, ktoré sa montujú do stropu. Patria medzi nepriznané prvky, pretože plnia funkciu pomocnej konštrukcie. Sú subtílne a v podstate neviditeľné. Ovládať sa dajú ťahom rukou, tyčou, šnúrou i motoricky.

Medzi najobľúbenejšie v súčasnosti patria podomietkové koľajnice. Najčastejšie sa inštalujú do sadrokartónu a zakrývajú omietkou. V stene tak vidíte už len drážky. Takéto koľajnice môžu byť vysoké okolo 10 mm a dostupné v jednodrážkovom či viacdrážkovom variante. Do sadrokartónu pod omietku možno dokonca zapustiť aj motoricky ovládané koľajnice.

Na výber sú aj podomietkové koľajnice, ktoré sa montujú priamo do stropu bez potreby sadrokartónu. Vysoké sú len 9 mm a po inštalácii sa už len omietnu. Koľajnice typu slot sa zalievajú priamo do betónu na stavbe. S týmto riešením však treba rátať už pri plánovaní projektu.

Závesy si môžete inštalovať aj do altánku alebo pergoly. Slúžia na to špeciálne vonkajšie koľajnice. Keďže sú vystavené poveternostným vplyvom či väčšej záťaži exteriérového závesu, majú zvyčajne vyššiu odolnosť než interiérové koľajnice a sú teda aj drahšie.

Záclona ako deliaci prvok

Koľajnice môžu byť riešené aj atypicky, napríklad v oblúkoch. Ideálne sú napríklad pre rohové zasklenia a výklenky. V ponuke sú tiež koľajnice s držiakmi, ktoré môžu byť dlhé až 1,8 m. Používajú sa vtedy, ak máme vysoký strop, no zároveň chceme mať záclonu zavesenú nad oknom a závesný systém plánujeme montovať do stropu, a nie na stenu. Koľajnice možno zavesiť priamo na držiaky. Umožňujú tiež vytvárať predely miestností, odčlenenie sprchového kúta alebo vane, či samostatné kóje v nemocniciach.

Pre milovníkov visiacich dekorácií

Páčia sa vám kvetináče visiace v okne? Môžete ich pokojne zavesiť na koľajnicu. Existujú totiž modely, ktoré umožňujú zavesenie rozličných dekorácií na oceľovom alebo transparentnom lanku. Na dĺžku jedného metra možno podľa typu koľajnice zavesiť od 5 kg až do 20 kg. Dostupné sú v bielej a striebornej farbe.

Ak ste sa stále nerozhodli, aký závesný systém si vybrať, stále sa môžete obrátiť na odborníkov, ktorí vám vysvetlia všetky prednosti i ďalšie detaily jednotlivých riešení.